Makale

Kamp yapmayı çok istiyorum ama…

Doğayı ve doğada olmayı seviyorum, ateş başında sabahlamayı, gece yıldızları izleyerek uyumayı, karlı dağlarda, yaylalarda çadır kampı yapmayı çok istiyorum hatta şu fotoğraf pc’ de arka plan fotoğrafım ama… Cesaretim yok galiba Benimle kampa gelecek arkadaşım yok Çadırım bile yok 🙂 neler lazım ki .. Evliyim yahu güvenlik endişelerim var Ayısı var kurdu var nasılContinue reading “Kamp yapmayı çok istiyorum ama…”

KAMP NASIL YAPILMAZ !

Doğada insanlardan uzakta sırt çantamı takmışım kuş sesleri eşliğinde yürüyorum, enerji olsun diye yediğim gofretin kabuğunu kendime yük etmeme gerek yok, atayım gitsin nasıl olsa öküze bak diyecek kimse de yok etrafta ! İlk molam da içtiğim sigaranın izmaritini doğada yanımda taşıyacak halim yok ya; koca doğa ne olacak ki toprak olur gider, ekosisteme neContinue reading “KAMP NASIL YAPILMAZ !”

Çadır kumaşları ve kaplamalar

Çadır kumaşlarında kullanılan Silikon(Si) ve Poliüretan(Pu) kaplamalar arasındaki farklar ve ne gibi avantajlar sağladığı uzun zamandır merak ettiğim konulardan biriydi, bu konu hakkında tatmin edici ve doğruluğundan emin olabileceğim bilgiler bulamadığım için Msr, Vaude, Mountain Hardwear gibi kaliteli çadır üreticilerinin Ar-Ge çalışmalarını ve test sonuçlarını referans edindim. En çok karşılaştığımız çadır modelleri genellikle PU(Poliüretan) kaplamalıdırContinue reading “Çadır kumaşları ve kaplamalar”

Ucuz kamp çadırı önerileri

Bu konu; sportif kampçılık ve dağcılık harici faaliyetler içindir. Daha profesyonel çadırlarla ilgili örnekler verdiğim Kamp çadırı seçimi yazıma göz atabilirsiniz. Vaude campo compact xt 2p ve Ferrino gobi 3 çadırlarının detaylı incelemelerine boş vaktinizde bakabilirsiniz. 1. Kamp alanına araçla gidilen keyif kampları 2. Yayla kampları 3. Yüksek olmayan irtifada(2000 metre altı) kar kampları 4.Continue reading “Ucuz kamp çadırı önerileri”

Kamp Malzemeleri

İlk defa kamp yapmaya başladığım zamanlarda birçok kişinin yaptığı gibi gereksiz bir yığın malzeme almıştım, kamplara katıldıkça taşıdığım yükün aşırı ağır olduğunu fark edip daha hafif malzemeler almaya başladım, son bir kaç yıldır ise hafif malzemelerim arasından da çok gerekli görmediklerimi eleyip daha hafif ve sade olmaya çalışıyorum. Böylece konaklamalı piknikçilik seviyesinden sportif kampçılığa geçişimContinue reading “Kamp Malzemeleri”

Kamp çadırı seçimi

Çadır almaya karar verdikten sonra genellikle ilk iş olarak çadır modellerini araştırma eğiliminde oluyoruz, ancak ilk önce kendimize şunu soralım ‘önümdeki bir kaç sene içinde ne gibi faaliyetlere katılacağım? ‘ Önce bunun kararını verip sonra ona uygun çadır modelleri araştırmasına geçebilirsiniz. ‘Her koşula uygun bir tane çadır alırım, kış dağcılığı da yapayım, yazın sahile deContinue reading “Kamp çadırı seçimi”

Kamp yeri seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Doğa sporlarında faaliyet evden çıkınca başlar, eve tekrar dönünce biter. Faaliyete çıkmadan önce kamp yeri hakkında (ulaşım, su kaynakları, hava durumu, rakım, vahşi hayvanlar ve telefon çekmesi gibi) bilgiler edinmeli, eksik malzeme olmadığından emin olmak için tekrar tekrar kontrol edilmelidir. Kamp malzemeleri listesi hazırlamak çok işinize yarayabilir. Belirlediğiniz kamp alanında telefon çekmiyor ise acil durumlarContinue reading “Kamp yeri seçiminde dikkat edilmesi gerekenler”

Doğada pratik hava tahmin yöntemleri

Doğada vakit geçirirken gördüğüm kadarıyla insanların kafasındaki korkuların genelde vahşi hayvanlar, akrep, yılan, böcek ısırması vs. gibi şeyler olduğuna tanıklık ediyorum, ancak doğadaki asıl tehlikenin büyük bir kısmının hipotermi, yıldırım çarpması ve sel gibi hava olaylarıyla ilgili olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle doğaya çıkmadan önce pratik hava tahmini yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanın çok faydalı olacağınıContinue reading “Doğada pratik hava tahmin yöntemleri”

Gore-tex Kumaşlar

Gore-tex membran kullanılan ürünler bizi yağmur, kar ve rüzgar gibi dış etkilerden korunurken aynı zamanda terlediğimiz halde kuru kalmamıza olanak sağlıyor. Gore-tex’i basitce anlatacak olursam; içinden buharın geçmesine olanak verecek kadar büyük, ancak suyun geçemeyeceği kadar küçük gözenekleri olan bir zarın çalışma mantığına dayandığını söyleyebilirim. Yazımda Gore-Tex kumaş çeşitleri hakkında bilgi verip, hangi kumaş çeşidininContinue reading “Gore-tex Kumaşlar”

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.

Create your website with WordPress.com
Get started
<span>%d</span> bloggers like this: